Biuro Doradczo Szkoleniowe GRANT
Biuro Doradczo Szkoleniowe GRANT
Biuro Doradczo Szkoleniowe GRANT
2015-10-02 15:23:22
Polska Cyfrowa
konkurs na budowę sieci szerokopasmowych

Pomimo iż w ostatnich latach polski rynek usług szerokopasmowych oraz niezbędnej infrastruktury telekomunikacyjnej dynamicznie się rozwijał, to aby dołączyć do grona najbardziej zaawansowanych krajów Unii Europejskiej pod względem dostępności usług, jak i prędkości sieci, konieczne jest kompleksowe podejście do eliminacji pojawiających się barier.

Temu ma też służyć i pomóc ogłoszony konkurs z programu Polska Cyfrowa z Działania 1.1 Wyeliminowanie terytorialnych różnic w możliwości dostępu do szerokopasmowego internetu o wysokich przepustowościach.

Jest szereg korzyści dla obywateli, przedsiębiorców czy administracji z upowszechnienia szerokopasmowego dostępu do internetu. Będzie miało wpływ na poprawę jakości życia np. dzięki zdalnej diagnostyce medycznej, szerszemu dostępowi do dóbr kultury i rozrywki, ułatwieniu korzystania z zasobów edukacyjnych. Umożliwi także rozwój obecnych i nowych przedsiębiorstw, które mogą zaoferować innowacyjne usługi, zyskując w jednej chwili dostęp do krajowego i międzynarodowego rynku. Wreszcie, przyczyni się do usprawnienia administracji, rozwoju usług świadczonych drogą elektroniczną (dzięki podpisywaniu dokumentów online) i większego bezpieczeństwa obywateli (np. skuteczniejszy monitoring sygnałów alarmowych i lepsza koordynacja służb ratunkowych).  Bo przecież trudno sobie dziś wyobrazić prowadzenie biznesu i administracji bez sieci szerokopasmowych.

Termin składania wniosków o dofinansowanie ustalono na 02.11.2015 - 30.12.2015. Natomiast samo rozstrzygnięcie konkursu to marzec 2016.

Wnioski mogą składać przedsiębiorcy telekomunikacyjni wpisani do właściwego rejestru Prezesa UKE zgodnie z art. 10 ustawy z dnia 16 kwietnia 2004 r. Prawo Telekomunikacyjne (Dz.U. 2004 nr 171 poz. 1800).

Wsparcie może być udzielone na projekty realizowane na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej polegające na budowie sieci NGA zapewniających gwarantowaną przepustowość co najmniej 30 Mb/s do użytkownika końcowego.

Maksymalny poziom dofinansowania dla regionów słabiej rozwiniętych wynosi 85% kosztów kwalifikowanych Projektu, natomiast dla regionów lepiej rozwiniętych (Mazowsza) wynosi 80% kosztów kwalifikowanych Projektu, przy czym maksymalna kwota dofinansowania i maksymalny poziom dofinansowania zostały indywidualnie określone dla każdego obszaru interwencji.

 

Kwota środków przeznaczonych na dofinansowanie projektów w niniejszym konkursie wynosi 600 000 000,00 PLN (słownie: sześćset milionów złotych) z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego (EFRR).

 

Źródło: http://www.polskacyfrowa.gov.pl/